UCI World Gravel Series w Polsce! - Gravel Adventure

Drukuj

Pod egidą Międzynarodowej Unii Kolarskiej zrzeszonych zostało 12 wyścigów na całym świecie (w tym jeden w Polsce!), bądących jednocześnie kwalifikacjami do inauguracyjnych Gravelowych Mistrzostw Świata.

 

 

 

 

Na kanwie prawdziwego boomu na gravele oraz sukcesu, jakim niewątpliwie okazało się Gran Fondo UCI, czyli seria szosowych wyścigów dla amatorów, Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zdecydowała się utworzyć nową serię wyścigów dla fanów szutrów - Trek UCI Gravel World Series. W kalendarzu ogłoszonym pod koniec marca, znalazło się 12 imprez na czterech kontynentach (po dwa w Australii i Ameryce Północnej, jeden w Azji i siedem w Europie), w tym wyścig w Polsce - Gravel Adventure w Świeradowie-Zdroju.

 

 

Zasady

Hasłem przewodnim nowej serii wyścigów jest "kolarstwo dla wszystkich". I tak w przeciwieństwie do serii Gran Fondo, w Trek UCI Gravel World Series startować ramię w ramię mogą zarówno amatorzy, jak i kolarze zawodowi. Oznacza to, że w każdym wyścigu udział wziąć mogą zawodnicy bez licencji, jak i ci posiadający licencję Cyklosport, Masters oraz Elity. Ponadto, nie będzie nawet osobnej klasyfikacji dla "Prosów", a jedynie podział na kategorie wiekowe, takie same dla kobiet i mężczyzn. Pierwsza kategoria to 19-34 lata, każda następna obejmuje 5 kolejnych roczników, czyli 35-39, 40-44 itd, aż do najstarszego uczestnika danego wyścigu. Wiek jest ustalany na dzień 31 grudnia danego roku, czyli przykładowo w 2022 roku w kategorii 35-39 startują zawodnicy urodzeni w latach 1983-1987.

Skoro formuła wyścigu dla wszystkich, to UCI konsekwentnie nie wprowadziło też żadnych regulacji w zakresie roweru, na jakim mogą startować uczestnicy, oczywiście poza tą, że musi on być napędzany wyłącznie siłą mięśni. Także jeśli nie masz gravela, to rower mtb również się nada, a pewnie na niektórych trasach może okazać się nawet lepszym wyborem.

Zgodnie z wytycznymi, trasy powinny mieć od 50 do 150km długości (sugerowana, "optymalna" długość dystansu GranFondo to 80-100km), a odcinków asfaltowych nie może być więcej niż 40% całkowitego dystansu. Wyścig może zostać przeprowadzony na jednej dużej pętli, rundach, bądź z punktu A do B. Impreza ma mieć charakter jednodniowy. Oczywiście każdy organizator może przygotować dowolną ilość różnych dystansów, ale dana kategoria wiekowa może zdobyć kwalifikację na Mistrzostwa Świata tylko na jednym z nich, przy czym w przypadku kategorii męskich do 59 lat (kobiecych 49lat) włącznie, powinien to być dystans GranFondo, czyli najdłuższy.

 

 

 

 

Kwalifikacja na Mistrzostwa Świata Gravel

Jak wspominaliśmy na wstępie, każda edycja daje szansę kwalifikacji do wieńczących cały cykl UCI Gravelowych Mistrzostw Świata, których datę i miejsce rozgrywania poznamy w późniejszym terminie. Co do zasad kwalifikacji wyglądają one następująco:

  • Każda impreza Trek UCI Gravel World Series zapewnia prawo do kwalifikacji do imprezy mistrzowskiej tym kolarzom, którzy ukończą wyścig w pierwszych 25% swojej grupy wiekowej.
  • 25% jest obliczane na podstawie liczby startujących w każdej grupie wiekowej, a nie liczby zawodników, którzy ukończyli wyścig, czyli na przykład jeśli w danej kategorii w imprezie wystartowo 25 zawodników to kwalifikację uzyska 7 najszybszych (25%x25=6,25; zaokrąglenie zawsze do góry), niezależnie od tego, ilu zawodników wyścig ukończy
  • Ponadto trzech pierwszych zawodników z każdej oficjalnej kategorii wiekowej zakwalifikuje się bezpośrednio do Mistrzostw Świata, niezależnie od liczby startujących w tej grupie wiekowej. Zawodnicy muszą ukończyć wyścig, aby uzyskać kwalifikację.
  • Nazwiska zawodników, którzy zdobyli kwalifikacje poprzez Trek UCI Gravel World Series zostaną podane na stronie internetowej Trek UCI Gravel World Series i otrzymają oficjalną wiadomość e-mail od UCI z zaproszeniem do rejestracji na UCI Gravel World Championships za pośrednictwem dedykowanego portalu rejestracji online .

Filipiny i Australia już za nami

Inauguracja cyklu UCI Gravel Philippines miała miejsce 3 kwietnia na Filipinach w znajdującej się około 200km os stolicy kraju Manilii, miejscowości Bongabon. Na zawodników czekała raczej płaska trasa (tylko 350m przewyższenia) o długości 85km na dystansie Gran Fondo i 20km mniej na dystansie Medio. Możemy chyba mówić o lekkim "falstarcie" serii, gdyż impreza  przyciągnęła na start tylko około 300, głównie lokalnych zawodników. Próżno też szukać na liście wyników nazwisk znanych w gravelowym światku z wyścigów takich jak Unbound, Dirty Kanza, Belgian Waffle, Grinduro etc.

Dużo bardziej "spektakularnie" wyglądają liczby z drugiej edycji Seven, która miała miejsce w ubiegły weekend w Nannup w Zachodniej Australii. Najeżoną krótkimi, stromymi podjazdami, wymagającą kondycyjnie (125km i 2300m w pionie) trasę ukończyły 563 osoby, do tego prawie 300 osób ukończyło dwa krótsze dystanse. Dodajmy, że zwycięzcy Adamowi Blazevicovi ukończenie Gran Fondo zajęło 4 godziny i 22 minuty, a w pokonanym polu zostawił on m.in Nathana Haasa, który jeszcze w ubiegłym roku ścigał się na szosie w World Tourze jako zawodnik Cofidisu.

 

 

 

 

Gravel Adventure

Już za miesiąc (18 czerwca) rozegrana zostanie "nasza" edycja, czyli Gravel Adventure w Świeradowie-Zdroju. Organizatorem jest Grabek Promotion, znany choćby z organizacji najstarszego cyklu maratonów MTB w Polsce - Bike Maraton. Na uczestników czekają trzy trasy - 101, 67 i 38km (odpowiednio 1950, 1320 i 910 metrów przewyższenia), które zabiorą kolarzy w rejon Polany Jakuszyckiej, słynącej z niezliczonej ilości szutrów idealnie nadających się do jazdy rowerem gravelowym. 

 

Start (i meta) wyścigu będzie miał miejsce pod dolną stacją kolei gondolowej Ski&Sun. Najpierw zawodnicy wjadą na Łącznik - pierwsze 10km trasy wiedzie praktycznie cały czas pod górę i na pewno zapewni odpowiednią selekcję. Po niemalże 50 kilometrach eksplorowania Polany Jakuszyckiej (po drodze m.in. Chatka Górzystów, Orle, Samolot) zawodnicy zjadą do Rozdroża Izerskiego, przetną Drogę Sudecką i na kolejne 30km wjadą na idealnie gładkie szutry Wału Kamienieckiego. Ostatnie 15km to powrót w kierunku Świeradowa i jednocześnie naszym zdaniem najbardziej zdradliwy zjazd na całej trasie prowadzący do Drogi Tartacznej. Szczególnie jego pierwsze kilometry mogą zebrać swoje żniwo jeśli ktoś przesadził z szerokością opon, ciśnieniem lub prędkością (wybierz dowolne).

Gravel Adventure to kolejna, obok Majka Gran Fondo (z serii UCI Gran Fondo) i Bike Maraton Jelenia Góra (UCI MTB Marathon Series) impreza tak wysokiej rangi organizowana w naszym kraju. Nasi rodzimi organizatorzy imprez kolarskich zdecydowanie należą do światowej czołówki!

Na liście startowej nadal są wolne miejsca, zapisu tutaj, do 18 maja obowiązuje jeszcze najniższa opłata startowa.

Reprezentacja BikeWorldu na pewno stawi się na linii startu, widzimy się?

Oficjalna strona cyklu: UCI Gravel World Series